انواع خانه در کانادا و اصطلاحاتی که در بازار مسکن کانادا به کارتان خواهد آمد

 

انواع خانه در کانادا | تب و تاب مهاجرت‌­های تحصیلی، کاری و سفرهای توریستی به کشورهای دیگر طی سال­های اخیر در ایران روند رو به رشدی داشته که دلیل آن تعامل شهروندان ایرانی با کشورهای خارجی و درنوردیدن مرزهای جهان است. بررسی آمار مهاجرت و مسافرت ایرانیان به کشورهای سرتاسر جهان نشان می­دهد که کانادا یکی از اصلی‌ترین مقصدهای مهاجرتی شهروندان ایرانی است.

در گذشته‌­ای نه چندان دور، موضوع اسکان در کانادا بیشتر دغدغه­‌ی دانشجویان ایرانی مقیم این کشور بود؛ امّا در سال­های اخیر بسیاری از ایرانیان نه تنها با هدف تحصیل بلکه برای تجارت، شرکت در نمایشگاه­‌ها و همایش­‌ها، سفرهای تفریحی، دیدار با خانواده و دوستان، اقامت دائم، مهاجرت و …. به کانادا سفر می­‌کنند. طی این سال‌­ها رفته رفته بسیاری از هموطنان ایرانی ترجیح داده‌اند در روزهای ابتدایی ورود خود به جای اسکان در هتل­‌ها و هاستل­‌ها، در آپارتمان­‌های کانادایی اقامت داشته باشند. در واقع اولین هزینه قابل توجه یک مهاجر در کشور کانادا اجاره یا خرید خانه در این کشور است. متقاضیانی که نسبت به اجاره یا خرید آپارتمان اقدام می­‌نمایند با انواع مختلفی از واحدهای مسکونی مواجه می‌­شوند. در ادامه به طور مختصر انواع خانه در کانادا را معرفی می­‌کنیم:

برای اطلاعات بیشتر در مورد اجاره آپارتمان در کانادا کلیک نمایید.

کاندومینیوم (Condominium)

در واقع کاندومینیوم که یکی از انواع خانه در کانادا است معادل یک واحد آپارتمان در ایران در نظر گرفته می‌شود. بدین معنی که مانند ایران هر مالک برای یک واحد آپارتمان خود  سند مالکیت دریافت می‌کند و اختیار کامل آن را در فروش یا اجاره خواهد داشت.

اصطلاح کاندومینیوم (به اختصار کاندو) در کانادا نیز شکلی از مالکیت است که در ساختمان‌های آپارتمانی و مجتمع‌ها یافت می‌شود. فرد مالکیت آن واحد را در اختیار دارد، امّا صاحب زمینی که آپارتمان بر روی آن ساخته شده یا هر فضای مشترک دیگری نخواهد بود. افرادی که صاحب کاندو در یک ساختمان هستند به دلیل این که از فضاهای مشترکی همچون پارکینگ، آسانسور، سالن اجتماعات، ورودی‌ها و …. ساختمان استفاده می‌کنند باید به صورت ماهیانه، هزینه‌ای به عنوان شارژ کاندو (condo fee) بپردازند.

هر آپارتمان، قوانین مشخص و معینی دارد که صاحبان کاندومینیوم‌ها در آن باید تابع این قوانین باشند و آنها را به خوبی رعایت کنند. هر ساختمان دارای هیئت مدیره است که از بین صاحبان کاندوها در همان ساختمان انتخاب می‌شوند. این افراد موظف هستند در مورد امور مربوط به کل ساختمان تصمیم گیری کنند و به دیگر افراد ساکن در کاندوها ابلاغ نمایند. به عنوان مثال می‌توان یک واحد آپارتمان را به افرادی غیر از ساکنان ساختمان اجاره داد و آیا نگه‌داری حیوانات خانگی در کل ساختمان مجاز یا ممنوع است.

انواع خانه در کانادا

خانه‌ مستقل (Detached House)

همان‌طور که از نام آن پیداست Detached House معادل خانه ویلایی در ایران در نظر گرفته می‌شوند. با این تفاوت که هیچ دیوار مشترکی با خانه‌های دیگر ندارد و دارای حیاط مجزا در جلو و پشت خانه است.  این نوع واحدهای مسکونی به دلیل مالکیت کامل ساختمان و زمین، گران قیمت‌ترین نوع خانه در کانادا به شمار می‌روند. به عبارت بهتر؛ با خرید یک خانه مستقل هم صاحب خانه و هم زمین آن خانه می‌شوید.

از آنجایی که ماهیت این خانه‌ها مستقل هستند بنابراین کلیه هزینه‌های تعمیر و نگهداری خانه برعهده آنها خواهد بود. علاوه بر این، صاحب خانه باید صورت حساب ماهیانه قبوض آب، برق، گرمایش و .. را به صورت جداگانه نیز پرداخت نماید. با داشتن خانه مستقل صاحب خانه می‌تواند نمای بیرونی یا داخل خانه خود را تغییر دهد و بازسازی کند. هر چند پیش از هر اقدامی باید مجوز نوسازی و تعمیرات را از مراجع مربوطه کسب نماید.

این نوع خانه‌های مستقل مناسب خانواده‌هایی است که دارای فرزند هستند و نیاز به فضایی آزاد و باز برای آنها دارند. این نوع خانه‌ها معمولاً بسیار قدیمی هستند؛ اما بارها بازسازی می‌شوند و سال‌ها پا برجا می‌مانند.

خانه‌ نیمه‌مستقل یا دوتایی (Semi-detached House)

خانه‌های نیمه مستقل یا دوتایی به صورت دوقلو در کنار هم قرار گرفته‌اند و به واحد مسکونی کنار خود متصل هستند. ضمن این که مستقل بودن هر دو واحد نیز به خوبی رعایت می‌شود. درست شبیه خانه‌های مستقل، صاحبخانه‌ها فقط موظف هستند که قسمت مربوط به خود را مدیریت و نگه‌داری کنند. علاوه بر این؛ هر شخص صاحب تمام و کمال قسمت خود است. خانه‌های نیمه مستقل نسبت به خانه‌های کاملاً مستقل ویلایی از قیمت مناسب‌تری برخوردار هستند و برای همین متقاضی بیشتری دارند.  

خانه‌ دوپلکس و تریپلکس (Duplex  و Triplex)

خانه‌های دوپلکس یا تریپلکس به ساختما‌ن‌هایی گفته می‌شود که از دو طبقه یا سه طبقه تشکیل شده‌اند و هر خانه ورودی مجزایی را در اختیار دارد. همانند خانه‌‌های نیمه مستقل  هر صاحبخانه  مسئول مدیریت و نگهداری واحد خود می‌باشد. یک شخص می‌تواند خانه‌ دوپلکس یا تریپلکس خریداری کند و برای تعدیل در هزینه‌های خانه یک یا دو واحد را اجاره دهد.

خانه یک طبقه (Bungalow)

خانه‌های یک طبقه کانادا که به اسم Bungalow شناخته می‌شوند مشابه خانه‌های ویلایی یک طبقه با زیر زمین و سقف شیب‌دار هستند. این نوع خانه‌ها غالباً قیمت پایین‌تری نسبت به خانه‌های مستقل دارند. حیاط پشتی بانگلوها معمولاً کوچک‌تر از خانه‌های مستقل هستند و در عوض هال و آشپزخانه بزرگ‌تری به خود اختصاص داده‌اند.  این نوع خانه‌ها به دلیل نداشتن پله برای افراد سالمند یا دارای معلولیت بسیار مناسب است زیرا کلیه بخش‌های خانه در یک طبقه قرار دارند.  

تاون هاوس یا خانه شهری (Town House)

یکی از المان‌های شهری در کانادا وجود تاون هاوس‌های متعدد است که در جای جای شهرهای آن به چشم می‌خورد. این منازل کاملاً شبیه به هم هستند و معمولاً در مسیر یک خیابان ساخته می‌شوند. این نوع خانه‌ها معمولاً اندازه‌های کوچکی دارند و نسبت به خانه‌های مستقل و نیمه مستقل، از قیمت مناسب‌تری برخوردار هستند. تاون هاوس‌ها معمولاً دارای حیاط و محوطه عمومی هستند و مناسب خانواده‌های کم جمعیت می‌باشند.  

رنتال آپارتمان (Rental Apartment)

به ساختمان‌ها یا برج‌هایی گفته می‌شود که تحت مالکیت یک شرکت است و طرف حساب مستأجر به جای صاحبخانه یک مدیر ساختمان است که کارهای مربوط به ساختمان از جمله نشان دادن منزل، اجاره دادن و رسیدگی به شکایات و خرابی‌ها را انجام می‌دهد.

استودیو یا بچلر (Studio Apartment)

 واحدهای بدون اتاقی هستند که در ایران به آنها سوئیت گفته می‌شود. استودیوها مناسب افراد مجرد و تنها است زیرا نسبت به گزینه‌های دیگر مقرون به صرفه‌تر هستند. استودیوها در واقع اتاق‌های بزرگی هستند که آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام و اتاق خواب را در خود جای داده است.

پیش از ورود به کانادا بدانید (نکات کلیدی در تصمیم‌گیری مهاجرت به کانادا)
اصلاحات رایج در بازار مسکن کانادا

اصطلاحات رایج در بازار مسکن کانادا

اگر برای اولین بار است که قصد دارید در کانادا نسبت به خرید یا اجاره خانه در کانادا اقدام نمایید بهتر است با برخی از اصطلاحات رایج در بازار مسکن این کشور آشنا شوید. این اصطلاحات غالباً منحصر به بازار مسکن در کانادا است و معمولاً برای اجاره آپارتمان مورد استفاده قرار می‌گیرند:

Den

برخی از آپارتمان‌های کوچک در کانادا علاوه بر اتاق خواب دارای بخش مجزایی به نام Den هستند. Den یک اتاق بسیار کوچک است که با یک در از بقیه بخش‌ها مجزا می‌شد هرچند این امکان هم وجود دارد که Den درب نداشته باشد. معمولاً از ‌Den به عنواناتاق کار یا انبار استفاده می‌شود یا از آن به عنوان اتاق غذاخوری استفاده می‌شود.

Ensuite

به حمامی گفته می‌شود که دقیقاً در اتاق خواب قرار دارد. برخی از آپارتمان‌های کانادایی دارای یک حمام Ensuite و یک حمام برای استفاده مهمان هستند.

AC

مخفف دستگاه تهویه مطبوع هوا است. در برخی از آپارتمان‌های کانادایی دستگاه تهویه مطبوع به عنوان یکی از تجهیزات مهم و ایده‌آل خانه در نظر گرفته می‌شود.

Furnished

بسیاری از آپارتمان‌های کانادایی به صورت مبله (Furnished) هستند. این نوع واحدهای مسکونی با وسایل اولیه مورد نیاز اقامت، تجهیز شده‌اند. واحدهای مبله معمولاً شامل مبل، میز ناهارخوری و تختخواب هستند. علاوه بر این یخچال، اجاق گاز و حتی ماشین ظرف‌شویی و ماشین لباس‌شویی جزء تجهیزات خانه به شمار می‌آیند.

Unfurnished

به آپارتمان‌های نیمه مبله یا با تجهیزات اندک در کانادا Unfurnished گفته می‌شود. این نوع واحدهای مسکونی معمولاً یک یا دو مورد از وسایل اصلی منزل را در خود جای داده‌اند. به عنوان مثال تنها یخچال و اجاق گاز دارند و تهیه وسایل دیگر برعهده مستأجر خواهد بود.

Utilities

این عبارت به امکانات خانه از جمله آب، برق، گاز و تهویه مطبوع در واحد مسکونی اشاره دارد. نکته مهم هنگام اجاره واحدهای مسکونی در این است که از ابتدا مشخص شود که مسئولیت پرداخت قبوض با صاحب‌خانه یا با مستأجر است. برخلاف ایران که پرداخت اجاره شامل قبوض نمی‌شود در کانادا مالک و مستأجر پیش از عقد قرارداد به توافق می‌رسند که پرداخت قبوض بر عهده چه کسی باشد.

Lease

قراردادی که فی مابین صاحبخانه و مستأجرمنعقد می‌شود را اصطلاحاً lease می‌گویند.

Sublet

چنانچه قرارداد اجاره خانه شما هنوز دارای اعتبار است و به هر دلیلی می‌خواهید که واحد مسکونی خود را پیش از پایان قرارداد ترک کنید می‌توانید خانه را به شخص دیگری واگذار نمایید. به بیان بهتر، شما به عنوان مستأجر این اختیار را دارید که واحد مسکونی را طی قراردادی رسمی به شخص دیگری بسپارید. البته پیش از این کار و هر گونه توافق باید حتماً اجازه صاحب‌خانه را کسب نمایید.

Deposit

یکی از اصطلاحات رایج در بازار مسکن کانادا کلمه Deposit یا ودیعه است. بسیاری از تازه‌واردینی که برای اولین بار می‌خواهند واحد مسکونی در کانادا اجاره کنند معنی دقیق این عبارت را نمی‌دانند. دیپوزیت که با عناوین دیگری همچون Security Deposit  و Damage Deposit نیز به کار برده می شود وجه مشخصی است که نزد صاحبخانه به صورت امانت باقی می‌ماند تا در صورتی که به خانه یا تجهیزات خانه آسیبی وارد شد از طریق این ودیعه، خسارات وارد شده را جبران کند. علاوه بر این در صورتی که خسارت وارد شده از مبلغ ودیعه بیشتر باشد مستأجر موظف است که باقیمانده هزینه را نیز پرداخت نماید. این مبلغ پس از تحویلِ بی کم و کاست خانه و کلیه تجهیزات آن به صورت تمام و کمال به مستأجر بازگردانده خواهد شد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *