نگاهی به ویژگی های پنج دانشگاه مطرح و محبوب در کانادا

 دانشگاه‌ های برتر کانادا دارای شهرت جهانی هستند، به طوری که ۷ دانشگاه این کشور همیشه جزء ۲۰۰  دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند. در مقایسه با آمریکا، کشور کانادا گزینه های تحصیلی متنوعی را در اختیار دانشجویان قرار داده که از نظر شهریه، روند پذیرش و اقامت پس از تحصیل را در اختیار دانشجویان قرار داده است. هزینه تحصیل در کانادا در مقایسه با کشورهایی همچون آمریکا، استرالیا، انگلستان بسیار مقرون به صرفه است. از سوی دیگر؛ کانادا برنامه های اقامتی متعددی را برای فارغ التحصیلان در نظر گرفته است. در این مقاله سعی داریم شما را با برترین دانشگاه های کانادا آشنا کنیم:

دانشگاه تورنتو از دانشگاه های برتر کانادا

دانشگاه تورنتو یکی از قدیمی ترین دانشگاه های کانادا محسوب می‌شود که در ۱۵ مارس ۱۸۲۷ تأسیس شده است. دانشگاه تورنتو دانشگاهی دولتی است که در شهر بزرگ تورنتو و حوالی کویینز پارک واقع شده است. مساحت کل پردیس‌های این دانشگاه بالغ بر ۷۱ هکتار تخمین زده می‌شود. دانشگاه تورنتو به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر دنیا پذیرای بیش از ۵۰۰۰۰ دانشجو از کانادا و دیگر کشورهای سرتاسر دنیا است.  

دانشگاه تورنتو در یک نگاه

سال تأسیس: ۱۸۲۷

نام پیشین: کالج پادشاهی

نوع دانشگاه: دولتی

شعار دانشگاه: همچون درختی در گذر زمان

وب سایت: utoronto.ca

دانشگاه تورنتو از دانشگاه های برتر کانادا

دانشکده‌ها و بخش های مختلف دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو از دانشکده‌های متعددی تشکیل شده و در بیش از ۱۰۰ رشته دانشجو می‌پذیرد. بودجه تحقیقاتی این دانشگاه بسیار بالا است و بودجه کمک هزینه تحصیلی این کشور بیشتر از دیگر دانشگاه‌های کانادایی می‌باشد. به همین دلیل رقابت بر سر دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه تورنتو به ویژه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بسیار بالا است. دانشکده‌های دانشگاه تورنتو به عبارتند از:

دانشکده علوم کاربردی و مهندسی، دانشکده حرکت شناسی و فیزیک، دانشکده طراحی و معماری، دانشکده هنر و علوم، دانشکده موسیقی، دانشکده پرستاری، دانشکده داروسازی، دانشکده دندانپزشکی، دانشکده جنگلداری، دانشکده اطلاعات، دانشکده حقوق، دانشکده پزشکی، دانشکده سلامت عمومی، دانشکده تحصیلات تکمیلی، دانشکده مددکاری اجتماعی

حال که با دانشکده‌های دانشگاه تورنتو آشنا شدیم جای آن است که اطلاعاتی هم در مورد تعداد دانشجویان این دانشگاه داشته باشیم. به طور کلی؛ دانشگاه تورنتو دارای ۵۹۴۳۴ دانشجو است که از این تعداد ۴۳۳۷۵ دانشجو در مقطع کارشناسی و ۱۶۰۵۹  دانشجو نیز در مقطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند.

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه تورنتو

دریافت پذیرش از دانشگاه تورنتو به دلیل رقابت بالا در بین متقاضیان تا حدودی سخت است. متقاضیان تحصیل در هر مقطع باید از شرایطی حداقلی برخوردار باشند که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم:

جهت اخذ پذیرش از دانشگاه تورنتو در مقطع کارشناسی متقاضی به حداقل شرایط زیر نیازمند است:

 • مدرک زبان آیتلس با حداقل نمره: ۶/۵
 • دارا بودن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی با حداقل معدل ۱۷

جهت اخذ پذیرش از دانشگاه تورنتو در مقطع کارشناسی ارشد متقاضی به حداقل شرایط زیر نیازمند است:

 • دارا بودن مدرک کارشناسی با ۴ سال تحصیل و معدل حداقل ۱۶
 • توصیه نامه از اساتید قبلی
 • پروپوزال پیشنهادی
 • مدرک زبان آیتلس با حداقل نمره: ۶/۵

جهت اخذ پذیرش از دانشگاه تورنتو در مقطع دکتری متقاضی به حداقل شرایط زیر نیازمند است:

 • مدرک کارشناسی ارشد با معدل بالای ۱۶
 • توصیه نامه از اساتید قبلی
 • پروپوزال پیشنهادی
 • مدرک زبان آیتلس با حداقل نمره: ۶/۵

توجه داشته باشید که شرایط پذیرش بسته به نوع مقطع و رشته انتخابی متفاوت خواهد بود.

شهریه دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو هر سال پذیرای دانشجویان بین‌المللی بسیاری است. این دانشگاه در زمره دانشگاه‌های دولتی کانادا است. با این حال؛ کلیه دانشجویان ملزم به پرداخت شهریه هستند. برای دانشجویان بین‌المللی شهریه یک سال تحصیلی دانشگاه تورنتو در سال ۲۰۲۰ در مقطع کارشناسی ۲۰۰۰۰-۱۷۵۰۰ دلار آمریکا و برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به طور میانگین ۱۵۰۰۰-۱۲۵۰۰ دلار آمریکا برآورد می‌شود. توجه داشته باشید که فاکتورهایی همچون رشته تحصیلی و مقطع انتخابی بر میزان شهریه تأثیرگذار خواهد بود. همچنین برای اقامت در خوابگاه، دانشجویان باید هزینه‌ای جداگانه بپردازند.

دانشگاه بریتیش کلمبیا از دانشگاه‌های برتر کانادا

دانشگاه بریتیش کلمبیا  از دانشگاه های برتر کانادا

دانشگاه بریتیش کلمبیا در سال ۱۹۰۸ در شهر مونترال کانادا تأسیس شد. این دانشگاه که از چند پردیس‎ تشکیل شده دنیایی برای تحصیل و تحقیق است و همیشه جزء ۴۰ دانشگاه برتر دنیا قرار داشته است. این دانشگاه ۱۱۲ ساله دارای ۲ پردیس اصلی است که دانشکده‌های متعددی را در خود جای داده است.

دانشگاه بریتیش کلمبیا در یک نگاه

سال تأسیس: ۱۹۰۸ 

محل: ونکوور، بریتیش کلمبیا

نوع دانشگاه: دولتی

شعار دانشگاه: برای تو

وب سایت: www.ubc.ca

دانشکده های دانشگاه بریتیش کلمبیا

به طور کلی دانشگاه بریتیش کلمبیا دارای ۱۸ دانشکده، ۱۲ دپارتمان و دو کالج است. دانشکده‌های دانشگاه بریتیش کلمبیا عبارتند از:  

دانشکده علوم کاربردی، دانشکده هنر، دانشکده اقتصاد Sauder، دانشکده دندانپزشکی، دانشکده آموزش، دانشکده جنگلداری، دانشکده تحصیلات تکمیلی، دانشکده بهداشت و سلامت عمومی، دانشکده مطالعات میان‌ رشته‌ای، دانشکده زمین و صنایع غذایی، دانشکده حقوق، دانشکده پزشکی، دانشکده داروسازی، دانشکده هنر و علوم، دانشکده مدیریت

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه بریتیش کلمبیا

برای درخواست پذیرش از دانشگاه بریتیش کلمبیا متقاضی باید حداقل شرایطی را در اختیار داشته باشد. نکته جالب توجه در مورد دانشگاه بریتیش کلمبیا نوع پذیرش دانشجویان خارجی است. این دانشگاه برای گلچین دانشجویان آزمون ورودی برگزار می‌کند و در نهایت متقاضیانی انتخاب خواهند شد که آزمون را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند و نمرات مقاطع تحصیلی قبلی وی مناسب باشد. شرایطی که متقاضیان اخذ پذیرش از دانشگاه بریتیش کلمبیا نیاز دارند عبارتند از:

 • مدرک مقطع پیشین با حداقل معدل ۱۶
 • حداقل نمره زبان آیلتس:  ۶/۵
 • توصیه‌نامه از اساتید دانشگاه
 • داشتن تمکن مالی مناسب

شهریه دانشگاه بریتیش کلمبیا

بالغ بر ۴۰ هزار دانشجو در دانشگاه بریتیش کلمبیا در حال تحصیل هستند. شهریه یک سال تحصیلی در این دانشگاه برای دانشجویان بین‎المللی ۴۵۰۰۰-۳۹۰۰۰ دلار کانادا خواهد بود. این هزینه شامل شهریه دانشگاه، هزینه خرید کتاب و هزینه‌های جانبی می‌باشد. همه دانشجویان تحصیلات تکمیلی موظف هستند شهریه و دیگر هزینه‌های مربوط را به موقع پرداخت کنند.

دانشگاه کلگری از دانشگاه‌های برتر کانادا

دانشگاه کلگری  

این دانشگاه در زمره دانشگاه‌های تازه تأسیس کانادا به شمار می‌آید. دانشگاه کلگری از جمله دانشگاه‌هایی است که مهد پژوهش و تحقیقات میدانی است. دانشگاه کلگری رشته‌های متنوعی را در دانشکده‌های گوناگون خود به دانشجویان ارائه می کند. دانشگاه کلگری در ۶ زمینه تحقیقاتی در سطح جهانی فعالیت مستمر دارد و برای آن بودجه ویژه اختصاص داده است:  

 • انرژی‌های قابل تجدید و نو برای جهان حال و آینده
 • پویایی بشر در جهان در حال تغییر
 • راه ‌حل‌های مهندسی برای ارتقای سلامتی
 • تکنولوژی‌های جدید زمین و فضا
 • تحقیق بر روی عفونت‌ها، التهاب‌ها و بیماری‌های مزمن
 • سلامت مغز و روان

دانشگاه کلگری در یک نگاه

سال تأسیس: ۲۹ آوریل ۱۹۶۶

محل: کلگری، آلبرتا، کانادا

نوع دانشگاه: دولتی

شعار دانشگاه: چشم می‌گشایم

وب سایت: www.ucalgary.ca

شرایط اخذ پذیرش دانشگاه کلگری

دانشگاه کلگری از جمله دانشگاه‌هایی است که پژوهش در آن حرف اول را می ‎زند و برای تحقیقات علمی بودجه زیادی در نظر گرفته شده است.  این دانشگاه در سال ۲۰۱۹ دارای ۲۶۰۰۰ دانشجو و فارغ‌التحصیل داخلی و خارجی بوده است. برای اخذ پذیرش در این دانشگاه هر متقاضی باید از حداقل شرایط موردنیاز بهره‌مند باشد. در ادامه با شرایط تحصیل در دانشگاه کلگری آشنا خواهیم شد:

 • داشتن مدرک زبان با نمره ۷
 • انتخاب رشته متناسب با مقاطع تحصیلی قبلی
 • توصیه نامه از اساتید مقاطع تحصیلی پیشین
 • مدرک معتبر از مقاطع تحصیلی قبلی

دانشکده های دانشگاه کلگری

دانشگاه کلگری یک نهاد آموزشی و علمی  الهام بخش است که در جذب و حفظ نخبگان و پژوهش‌های بین رشته‌ای استراتژی‌های آموزشی متعددی را پیاده‌سازی کرده است. این دانشگاه با بودجه ۳/۱ بیلیون دلاری ۲۵۰ برنامه آموزشی را به متقاضیان و دانشجویان ارائه می‌کند. این دانشگاه دارای ۱۴ دانشکده است که به ترتیب زیر آمده است:

دانشکده هنر، دانشکده معماری وطراحی محیطی، مدرسه اقتصاد و بازرگانی Haskayne، دانشکده حقوق، دانشکده پرستاری (واقع در قطر)، دانشکده پرستاری، دانشکده علوم، دانشکده دامپزشکی، مدرسه پزشکی Cumming، مدرسه مهندسی Schulich، مدرسه آموزش و پرورش Werklund، دانشکده حرکت شناسی، دانشکده مددکاری

شهریه دانشگاه کلگری

دانشجویان خارجی برای تحصیل در دانشگاه کلگری ملزم به پرداخت شهریه هستند. هزینه یک سال تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه کلگری ۱۷۵۰۰-۱۵۰۰۰  دلار است و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری این شهریه ۱۲۵۰۰-۱۰۰۰۰  دلار برآورد می‌شود. توجه داشته باشید؛ این میزان شهریه شامل محل اسکان (خوابگاه)، تسهیلات رفاهی و … نمی‌شود .

دانشگاه مک گیل از دانشگاه های برتر کانادا

دانشگاه مک گیل که در بین ایرانیان بسیار محبوب است در سال ۱۸۲۱ تأسیس شده و در حومه شهر مونترال قرار دارد. این دانشگاه که ۱۹۸ سال قدمت دارد پذیرای دانشجویان بین‌المللی بسیاری است که از ۱۵۰ کشور در سرتاسر دنیا مهمان این دانشگاه هستند.

دانشگاه مک‌گیل در یک نگاه

سال تأسیس: ۱۸۲۱

شعار:  با تلاش همه چیز رشد می‌کند.

نوع دانشگاه: دولتی

محل: مونترال

وب سایت: www.mcgill.ca

دانشکده های دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل از ۱۳ دانشکده تشکیل شده است که برنامه‌های متعدد آموزشی در مقاطع مختلف تحصیلی را برگزار می‌کنند. تعداد دانشجویان دانشگاه مک گیل ۳۴۰۰۰ نفر اعلام شده است که یک پنجم این جمعیت را دانشجویان بین المللی تشکیل داده‌اند. دانشکده‌های دانشگاه عبارتند از:

دانشکده هنر، دانشکده علوم، دانشکده مدیریت Desautels، دانشکده علوم کشاورزی و محیط، دانشکده دندانپزشکی، دانشکده آموزش، دانشکده حقوق، دانشکده مهندسی، دانشکده پزشکی، دانشکده موسیقی Schulich، دانشکده مطالعات دینی، دانشکده تحصیلات پیوسته، دانشکده مطالعات تکمیلی و فوق دکتری

شرایط تحصیل در دانشگاه مک گیل

فاکتورهای متعددی در پذیرش متقاضیان در دانشگاه مک گیل حائز اهمیت هستند. هر متقاضی باید حداقل شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در این دانشگاه را فراهم کند تا شانس تحصیل در این دانشگاه را به دست بیاورد.  از مهمترین این شرایط می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سوابق تحصیلی خوب و معدل بالا در مقطع پیشین
 • مدرک زبان آیلتس یا نمره ۷
 • سوابق علمی و پژوهشی مناسب
 • دو توصیه نامه از اساتید

دانشگاه آلبرتا از دانشگاه های برتر کانادا

یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کانادا دانشگاه آلبرتا است که در سال ۱۹۰۸ تأسیس و فعالیت خود را آغاز نمود. این دانشگاه در شهر ادمنتون واقع شده است. رتبه علمی این دانشگاه در سال ۲۰۱۹ در بین دانشگاه‌های کانادایی ۶ اعلام شده است. این دانشگاه دارای محیطی پویا و علمی است که در تحقیق همیشه پیشرو بوده است. جالب است بدانید که در این دانشگاه ۴۰ هزار دانشجو در بیش از ۴۰۰ رشته تحصیلی مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه آلبرتا از جمله دانشگاه‌های محبوب در بین ایرانیانی است که تمایل دارند برای ادامه تحصیل به کانادا مهاجرت نمایند.

دانشگاه آلبرتا در یک نگاه

سال تأسیس: ۱۹۰۸

محل: ادمونتون

شعار: هر آنچه هست واقعی است

نوع دانشگاه: دولتی

شرایط پذیرش از دانشگاه آلبرتا

جهت پذیرش از دانشگاه آلبرتا موارد زیر موردنیاز است. این دانشگاه بر اساس فاکتورهای متعددی اقدام به دریافت پذیرش تحصیلی می‌کنند. از مهمترین شرایطی که هر متقاضی باید به دانشگاه ارائه کند عبارتند از:

 • معدل حداقل ۱۵
 • مدرک زبان معتبر با نمره قابل قبول
 • مدرک معتبر مقاطع پیشین از دانشگاه های معتبر
 • تمکن مالی مناسب برای پرداخت هزینه‌ها

دانشکده های دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا دارای دانشکده‌های متعددی است که بستر تحصیل دانشجویان بسیاری را فراهم نموده است. این دانشکده‌ها عبارتند از:

دانشکده کشاورزی و علوم محیطی، دانشکده هنر، مدرسه بازرگانی، دانشکده آموزش و پرورش، دانشکده مهندسی، دانشکده تحصیلات تکمیلی و پژوهش، دانشکده حقوق، دانشکده اطلاعات و کتابداری، دانشکده پزشکی و دندانپزشکی، دانشکده توسعه، دانشکده تربیت بدنی، دانشکده سلامت عمومی، دانشکده پرستاری

دریافت پذیرش تحصیلی در با من رو

رویای تحصیل در برترین دانشگاه های کانادا برای بسیاری از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی شیرین است. کانادا باداشتن برنامه‌های مهاجرتی متعدد پذیرای دانشجویان بسیاری از سرتاسر دنیا است. با این حال   فرآیند دریافت ویزای تحصیلی کانادا بسیار حساس است و اخذ موفقیت‌آمیز آن نیاز به دقت و دانش کافی دارد. در پاره‌ای از موارد ناآشنایی با روندهای قانونی و اصولی دریافت ویزای تحصیلی کانادا، تمام زحمات چندین ماهه متقاضیانی که قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارند از بین می‌برد. انتخاب دقیق مدارک، داشنن انگیزه نامه قوی و ارائه مدارکی دال بر بازگشت متقاضی پس از تحصیل از مهم ترین فاکتورهای اخذ موفقیت‌آمیز دریافت ویزای تحصیلی کانادا محسوب می‌شود. بامن‌رو با سال‌ها تجربه در اخذ پذیرش تحصیلی کانادا و دریافت ویزای تحصیلی از دانشگاه های برتر کانادا شما را در مسیر دریافت ویزا همراهی خواهد نمود. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ویزای تحصیلی در با من رو تماس بگیرید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *