تحصیل در مدارس کانادا، از آشنایی با سیستم آموزشی تا روند درخواست پذیرش

کشور کانادا جزء برترین کشورهایی است که در آن سیستمی اصولی جهت آموزش همگانی اجرا می‌شود. سیستم آموزشی کانادا تحت نظارت دولت فدرال کانادا است و استانداردهای آموزش و پرورش در این کشور تا حد زیادی یکپارچه باقی می‌ماند. با این وجود هر استان قوانین و سیستم آموزشی خود را به صورت جداگانه و خودمختار نیز اداره می‌کند. به همین دلیل است که برخی از جنبه‌های سیستم آموزشی کانادا میان استان‌های مختلف ممکن است دارای تفاوت‌هایی باشد. دولت کانادا به طور قابل توجهی به سیستم آموزشی از پیش ­دبستانی تا مقطع دانشگاه یارانه اختصاص می‌دهد. جالب است بدانید این کشور به طور متوسط ۶ درصد از کل تولید ناخالص دولتی (GDP) خود را به امر آموزش تخصیص داده است. شاخص سطح سوادآموزی در این کشور نشان از اهمیت تحصیل در بین کانادایی ها دارد.  آمار سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد ۹۰درصد از مردم کانادا با میانگین سنی ۲۵ تا ۶۴ سال دبیرستان خود را به پایان رسانده ‎اند و از این رقم ۶۶ درصد دارای مدرک دانشگاهی و تحصیلات عالی هستند. در این مقاله سعی داریم  به طور جامع به معرفی مدارس کانادا بپردازیم.   

تحصیل در مدارس کانادا

سیستم آموزشی در کانادا

آموزش در کانادا از سن پنج سالگی شروع می‌شود امّا در برخی استان‌ها از جمله کبک و انتاریو تحصیل دانش‌آموزان یک سال زودتر آغاز می‌شود.

تحصیل در مقطع ابتدایی

در کشور کانادا تحصیل در مقطع ابتدایی از پیش‎دبستانی یا سال اول دبستان (سنین ۶ تا ۷ سال) شروع می‌شود و سطح آن تا پایه هشتم (سنین ۱۳ تا ۱۴ سال) ادامه دارد. سال تحصیلی مقطع ابتدایی از اواسط سپتامبر آغاز می‌شود و در  ژوئن (ژوئیه) پایان می‌یابد.

تحصیل در مقطع دبیرستان تحصیل در مقطع دبیرستان از پایه نهم (سنین ۱۴ تا ۱۵ سال) آغاز می‌شود و تا پایه دوازدهم (سنین۱۷ تا ۱۸ سال) ادامه دارد. اگرچه دانش آموزان در استان کبک،  تحصیلات مقطع دبیرستان را در سن شانزده سالگی به پایان می‌رسانند و پس از آن یک دوره‌ی دو ساله را در کالج های دولتی (CEGEP) می‌گذرانند.

مزایای تحصیل در مدارس کانادا

کانادا هر سال پذیرای دانش آموزان خارجی بسیاری است که جهت تحصیل در مدارس برتر، عازم این کشور می شوند. دانش آموزان خارجی در کانادا برای پیشرفت های آکادمیکی، فرصت های منحصر به فردی را در اختیار دارند و می ‎توانند علایق شخصی خود را به واسطه‎ی دوره های آموزشی گوناگون یا شرکت در فعالیت‌های فوق برنامه دنبال کنند. بر اساس قوانین وزارت آموزش کانادا که به تصویب دولت فدرال نیز رسیده؛ دانش‌آموزان خارجی امکان تحصیل در اکثر مدارس دولتی و مدارس خصوصی کانادا را خواهند داشت و جهت ثبت نام با محدودیتی رو به رو نیستند. دانش‌آموزان خارجی طیف گسترده ای از فعالیت‎های فوق برنامه را خواهد داشت که از آنها شهروندانی جهانی خواهد ساخت. برخی از مهمترین مزایای تحصیل در کانادا و مدارس آن در ادامه آمده است:

 • شمار قابل توجهی از دانش‌آموزان خارجی در مدارس دولتی کانادا به تحصیل مشغول هستند؛ امّا مدارس خصوصی و شبانه روزی با امکانات فوق‌العاده نیز می‌توانند گزینه‌ی مناسبی برای آنها  باشد.
 • دانش‌آموزان خارجی در مقاطع تحصیلی دبستان تا دبیرستان علاوه بر این که از تحصیلاتی عالی بهره‌مند خواهند شد؛ این امکان را دارند که با خانواده‌ای کانادایی به عنوان قیم قانونی آنها زندگی کنند (homestay) و یا اقامت در خوابگاه مدارس خصوصی را انتخاب نمایند. در هر صورت فضایی کاملاً امن جهت زندگی و رفت و آمد در کانادا برایشان فراهم خواهد شد.
 • بسته به موقعیت مدرسه و انتخاب استان، دروس و دوره‌های تحصیلی به زبان انگلیسی، فرانسه و یا زبان‌های دیگر آموزش داده می‌شوند بنابراین؛ دانش آموزان می‌توانند بر اساس علایق و یا مهارت‌های زبانی خود اقدام نمایند.
 • کلاس‌های درس از دانش‌آموزانی خارجی با قومیت‌های گوناگون، ادیان و فرهنگ‌های مختلف تشکیل شده و دانش‌آموزان به طور پیوسته تشویق می‌شوند تا به شهروندان جهانی تبدیل شوند و  احترام به تفاوت‌های فرهنگی دیگران را فرا خواهند گرفت.
برنامه اسپانسرشیپ کانادا چیست؟
ویزای تحصیلی کانادا

نگاهی به سیستم آموزشی مدارس کانادا

کانادا از جمله کشورهایی است که سیستم آموزشی قوی دارد و مجهز به تسهیلات آموزشی منحصر به فردی می‌باشد. آمار نشان می‌دهد که ۹۰ درصد از مردم کانادا با میانگین سنی ۲۵ تا ۶۴ سال دبیرستان خود را به پایان رسانده‌اند و از این رقم ۶ درصد دارای مدرک دانشگاهی هستند. به طور کلی، مقاطع تحصیلی کانادا در مدارس به سه سطح تقسیم می‌شوند:

 • ابتدایی (از پیش‎دبستانی تا پایه ششم)
 • متوسطه اول (از هفتم تا نهم)
 • متوسطه دوم (از دهم تا دوازدهم)

کانادا از جمله کشورهایی است که سیستم آموزشی قوی دارد و مجهز به تسهیلات آموزشی منحصر به فردی می‌باشد. آمار نشان می‌دهد که ۹۰ درصد از مردم کانادا با میانگین سنی ۲۵ تا ۶۴ سال دبیرستان خود را به پایان رسانده‌اند و از این رقم ۶ درصد دارای مدرک دانشگاهی هستند. به طور کلی، مقاطع تحصیلی کانادا در مدارس به سه سطح تقسیم می‌شوند:

 • ابتدایی (از پیش‎دبستانی تا پایه ششم)
 • متوسطه اول (از هفتم تا نهم)
 • متوسطه دوم (از دهم تا دوازدهم)

K-12 چیست؟

سن شروع تحصیل برای کودکان در کانادا از ۵ یا ۶ سالگی است و از ابتدایی تا دریافت دیپلم ۱۲ سال به طول خواهد انجامید. به طور کلی؛ به مقاطع تحصیلی در مدارس کانادا اصطلاحاً K-12 گفته می‌شود.

کلیه مدارس کانادا برنامه‎ی آموزشی و درسی با کیفیتی را دنبال می‌کنند که در جهت برطرف کردن نیازهای دانش‌آموزان در زمان حال و آینده تدوین شده‌اند. کشور کانادا دارای سیستمی اصولی و بسیار آکادمیک در ارائه آموزش همگانی است که به شکل استانی مدیریت می‌شوند. هرچند این امکان وجود دارد که برخی از جنبه‌های آموزشی کانادا بین استان‌های مختلف دارای تفاوت‌هایی باشد؛ امّا از آنجایی که سیستم آموزشی کانادا تحت نظارت دولت فدرال کانادا است؛ استانداردهای آموزش و پرورش در این کشور تا حد نرمالی یکپارچه باقی می‌ماند.

توجه داشته باشید در کشور کانادا هم سیستم آموزش همگانی دولتی و هم سیستم آموزش خصوصی وجود دارد. مدارس دولتی کانادا برای شهروندان کانادایی و دارندگان اقامت دائم کانادا کاملاً رایگان هستند. اما دانش‌آموزان خارجی جهت تحصیل در این مدارس باید هزینه قابل توجهی را پرداخت کنند. مدارس خصوصی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و دانش‌آموزانی که در این مدارس ثبت نام می کنند، معمولاً به دنبال تخصص در رشته‌ای خاص هستند.

انواع مدارس کانادا

 بسیاری از والدین در سرتاسر دنیا فرزندان خود را برای تحصیل به کشور کانادا می‌فرستند. آنها دلایل بسیار خوبی برای این کار دارند از جمله این که: فرزندشان از همان ابتدا از فضای آموزشی استانداردی در سطح جهانی بهره‌‎مند خواهد شد. علاوه بر این، دانش‌آموزان خارجی از طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های فوق برنامه در مدارس برخوردار هستند که شهروندانی جهانی با افق دیدی باز و تعاملات فرهنگی بالا را پرورش می‌دهد. پذیرش تنوع فرهنگی، احترام و بردباری در مقابل عقاید گوناگون در جامعه‌ی کانادایی از ارزش بالایی برخوردار است و همین مسئله کاملاً در برنامه‌ی آموزشی کانادا و در تجربه‌ی کلاس درس گنجاند شده است. انتخاب نوع مدرسه برای دانش آموزان خارجی به فاکتورهای متعددی وابسته است:

 • شهریه که بر حسب نوع مدرسه بسیار متفاوت است. برنامه‌ی آموزشی، فعالیت‌های فوق برنامه و محیط یا جغرافیای منطقه (که عبارتست از شهرهای بزرگ، حومه‌ی شهر یا جوامع کوچک روستایی)

کانادا دارای مدارس مختلفی است که دانش‌آموزان بین المللی می‌توانند در آن ثبت‌نام کنند:

مدارس دولتی کانادا

مدارس دولتی کانادا از طرف آموزش و پرورش هر استان پایه‌گذاری و سازمان‌دهی می‌شوند و از بودجه فدرالی برخوردار هستند. این مدارس یک برنامه‌ی مشخص آموزشی استانی را دنبال می‌کنند و توسط گروهی از متولیان امر آموزش هدایت می‌شوند. از آنجایی که تحصیل در کانادا رایگان است؛ بنابراین کودکان کانادایی و فرزندان مقیمان دائم کانادا به صورت رایگان در این مدارس تحصیل می‌کنند. هرچند دانش‌آموزان خارجی باید برای تحصیل هزینه پرداخت کنند. انجمن‌های استانی نظارت بر مدارس دولتی را بر عهده خواهند داشت و انجمن اولیا و مربیان مسئول خرید تجهیزات و وسایل موردنیاز مدارس دولتی هستند. مدارس دولتی کانادا همانند دیگر مدارس دولتی دنیا معمولاً پر جمعیت‌تر هستند و پروسه پذیرش دانش‌آموزان خارجی در این گونه مدارس به زمان بیشتری نیاز دارد.   

برخلاف برخی کشورها، ۹۵ درصد از خانواده‌های کانادایی برای استفاده از یک سیستم آموزشی با کیفیت و عالی، فرزندان خود را در مدارس دولتی ثبت نام می‌کنند. در واقع مدارس دولتی در کانادا چنین ویژگی‌هایی دارند:

 •  در سطح استانی و کشوری بسیار معتبر و خوش‌نام هستند.
 • سیستم آموزشی استاندارد و تایید شده‌ای را دنبال می‌کنند.
 • معلمانی که دارای مدارک تخصصی جهت تدریس در مدارس هستند و تأییدیه‌های آموزش پرورش کانادا را دریافت نموده‌اند را به کار می‌گمارند.
 • برنامه‌های آکادمیک تخصصی، هنرهای زیبا و دوره‌های ورزشی حرفه‌ای را ارائه می‌کنند.

مدارس خصوصی کانادا

مدارس خصوصی کانادا مطابق با فضای آموزشی هر ایالت و یا منطقه، دوره‌های آموزشی  مختص به خود را برگزار می‌کنند. این مدارس چه از نظر ساختار آموزشی و چه از نظر برنامه‌های درسی با مدارس دولتی کانادا تفاوت‌های زیادی دارند. تنوع در فعالیت‌های فوق برنامه، تخصصی بودن رشته‌های تحصیلی (به عنوان مثال آموزش موسیقی یا هنرهای زیبا) و البته هزینه بالای شهریه‌ها از عمده‎ی این تفاوت‎‌ها هستند.

مدارس خصوصی کانادا همانند مدارس غیرانتفاعی ایران نیازمند شهریه است که برای دانش‌آموزان خارجی رقمی قابل توجه می‌باشد. مدارس خصوصی ملزم هستند بر اساس سیاست‌های کلی آموزش و دیگر استانداردهای مورد تأیید وزارت آموزش و پرورش این کشور، فعالیت‌های خود را برنامه‌ریزی کنند. به عنوان مثال در استان انتاریو نظارت سخت‌گیرانه‌ای بر روی مدارس خصوصی از سوی وزارت آموزش و پرورش وجود ندارد. بنابراین در صورتی که این مدارس بخواهند به دانش‌آموزان مقطع دبیرستان خود مدرک دیپلم ارائه بدهند باید با ارائه‌ی مستندات ثابت کنند که کلیه‌ی استانداردهای لازم در دروس آموزشی رعایت شده و بدین ترتیب مدرک دیپلم به تأیید وزارت آموزش و پرورش کانادا خواهد رسید.

مدارس خصوصی به کم جمعیت بودن کلاس‌ها، منابع آموزشی بسیار مفید و غنی و تسهیلات آموزشی جامع مشهور هستند. در نظر داشته باشید که با توجه به امکاناتی که برای این مدارس ذکر شده، هزینه‎ی تحصیل در مدارس مستقل بسیار بیشتر از مدارس دولتی کانادا است.

مدارس شبانه روزی کانادا

مدارس شبانه‌روزی در کانادا عموماً سازمان‌های غیرانتفاعی هستند که تحت نظارت هیئت مدیره مجموعه هستند. دانش آموزان کل سال را مدرسه با برنامه‌های آموزشی متنوع می‌گذرانند و شب‌ها در خوابگاه اقامت می‌کنند. دانش آموزان مدارس شبانه روزی معمولاً آخر هفته و در طول تعطیلات سال نو به خانه باز می‌گردند. توجه داشته باشید که اکثر مدارس خصوصی کانادا از نوع مدارس شبانه‌روزی هستند و برای اسکان دانش‌آموزان خوابگاه ارائه می‌کند.

پذیرش تحصیلی کانادا

برنامه‎ی درسی مدارس کانادا

کشور کانادا به آموزش کودکان بسیار بها می‌دهد و سیستم ‎آموزشی موفق و به روزی را برای تدریس در مدارس اجرایی می‌سازد. موفقیت دانش‌آموزان در یادگیری دورس، مهارت‌های زبان آموزی، نیازهای خاص دانش‌آموزان و روش‌های آموزشی تطبیقی و جمعیت کلاس‌ها برای مدیریت بهتر، از اهمیت خاصی برخوردار هستند. دورس اصلی مقاطع آموزشی پایه و دبیرستان شامل موراد زیر است:  

 • آموزش زبان انگلیسی، فرانسه و یا هر دو
 • ریاضیات و محاسبات
 • مطالعات علوم اجتماعی
 • علوم تجربی و آزمایشگاهی
 • کامپیوتر (هر چند این درس در همه‌­ی استان ها جزء دروس اجباری نیست.)
 • تربیت بدنی (این درس در پایه‌­های بالاتر جز دروس اجباری نخواهد بود.)
 • هنر (این درس در برخی استان‌ها جزء دروس اختیاری است.)

در پایه‎های بالاتر دانش‌آموزان این امکان را دارند که متناسب با علاقه خود، دروس اختیاری و تخصصی را انتخاب کنند. عموماً به این درس‎ها دروس اختیاری یا انتخابی گفته می‌شود و شامل موارد زیر هستند:

 • زبان‌های خارجی دیگر 
 • تاریخ و جغرافیا
 • مباحث کسب و کار مانند بازاریابی یا حسابداری
 • شیمی، فیزیک و زیست‌شناسی
 • کار با چوب، فلز و خودروسازی
 • هنر، موسیقی، تأتر، رقص و عکاسی
 • برنامه‌نویسی، انیمیشن‌سازی و طراحی گرافیکی
 • مهارت‌های زندگی مانند آشپزی و خیاطی

دروسی که در این زمینه پیشنهاد می‌شوند در هر مدرسه متفاوت است. همچنین طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های فوق برنامه در مدارس کانادا ارائه می‌شود.

اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در بامن‌رو

فضا و محیط آموزشی مدارس کانادایی

به طور کلی در مورد محیط آموزشی مقاطع ابتدایی تا دبیرستان در کانادا باید به موراد زیر توجه داشت:

 • معلم ها بر اساس توانایی آموزشی خود، نوع شخصیت دانش آموزان از متدهای آموزشی متفاوتی استفاده می‌کنند. نقش آفرینی دانش‎آموزان، اجرای سفرهای علمی و کلاس درس خارج از مدرسه برای تعامل با طبیعت، کارهای گروهی، فعالیت‌های مشارکتی  و استفاده از هنر و تأتر جهت تأکید بر خلاقیت در کنار کسب مهارت‎های مختلف از جمله متدهای آموزشی رایج در بین معلمان کانادایی است.
 • معلمان همیشه به خلاقیت دانش‌آموزان، شخصیت‌های فردی و عقاید آنها اهمیت می‌دهند؛ البته مادامی که این موارد در جهت ارتقای تجربه کلاس باشد  و بر روند آموزشی دانش‌آموزان خدشه‌ای وارد نسازد.
 • متدهای آموزشی منسوخ شده همچون حفظ کردن دروس و کنفرانس دادن نسبت به روش‌های جدید آموزشی کمرنگ شده‌اند و در عوض ذهن انتقادی دانش‌آموزان پروش داده می‌شود تا  در مورد مسائل مختلف فکر کنند، گفتمان داشته باشند و به نتیجه برسند.
 • معلمان از ابزارهای چندرسانه‌ای (مثلاً ساخت فیلم کوتاه) و کامپیوتر بسیار استفاده می‌کنند تا دانش‎آموزان را برای ورود به دنیایی که به طور روز افزون وابسته به تکنولوژی و کامپیوتر است را آماده سازند.
 • در طول سال تحصیلی، دانش‌آموزان آزمون‌ها و ارزیابی‌های متعددی را می‌گذرانند و نمرات دانش‎آموزان هیچ‎گاه به امتحانات نهایی پایان سال وابسته نخواهد بود.
پیش از ورود به کانادا بدانید (نکات کلیدی در تصمیم‌گیری مهاجرت به کانادا)

هزینه تحصیل در مدارس کانادا

پس از آشنایی با سیستم آموزشی کانادا و مدارس این کشور وقت آن رسیده است که به بررسی هزینه تحصیل در کانادا بپردازم. جای تردیدی نیست که ادامه تحصیل در مدارس کانادا تصمیم درستی است؛ زیرا می‌تواند مسیر آینده کودک را از همان ابتدا با تغییرات مثبت زیادی رو به رو کند. با این حال شهریه مدارس کانادایی و هزینه مدارس از جمله مواردی است که پیش از ثبت نام باید با دقت بررسی شوند. شهریه تحصیل در مدارس دولتی برای دانش‌آموزان خارجی در  سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۲۰در حدود ۱۸۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار کانادا اعلام شده  که این میزان بسته به فاکتورهایی همچون نوع مدرسه، هزینه‌های اقامت، شرکت در فعالیت‌های فو‌ق‌برنامه و بیمه‌ی درمانی می‌تواند تا حدودی متغیّر باشد. همچنین شهریه مدارس خصوصی بین ۴۵هزار تا ۶۰ هزار دلار در سال برآورد شده است.

با ویزای دانشجویی کانادا آشنا شوید!

اخذ پذیرش تحصیلی مدارس کانادا در مجموعه با من رو

مجموعه خدمات گردشگری با من رو با سال‎ تجربه در اخذ پذیرش تحصیلی از مدارس کانادا و ویزای کانادا جهت دریافت ویزای دانش‌آموزی خدمات متنوعی را ارائه می‎نماید. چنانچه تمایل دارید فرزندتان در مدارس کانادا تحصیل کند می‎‌توانید از خدمات ویزای دانش‎آموزی کانادا در مجموعه با من رو استفاده نمایید:

 • برگزاری جلسه مشاوره رایگان جهت بررسی شرایط متقاضی و انتخاب مدرسه مناسب
 • اخذ پذیرش تحصیلی از مدارس معتبر و کانادا
 •   انجام کلیه مراحل مربوط به ثبت نام در مدرسه
 • اخذ ویزای همراه تحصیلی کانادا برای والدین
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *