پیش از بستن چمدان ها، زمان مناسب برای سفر به کانادا را با دقت انتخاب کنید !

کانادا دومین سرزمین پهناور جهان است؛ از شرق تا غرب آب و هوایی بسیار متنوع دارد و شرایط اقلیمی آن در صنعت گردشگری این کشور نقشی کلیدی را ایفا می‌کند. حتماً پیش آمده که در تعیین زمان سفر خود به کانادا با دو اصطلاح «های‌سیزن» و «لوسیزن» رو به رو شده باشید. این دو اصطلاح پر کاربرد به فصل رونق و افول گردشگری در کشورهایی با اقلیم‌هایی سخت و ناهمگون اطلاق می­‌شود. کانادا نیز به دلیل آب و هوای ویژه و شرایط اقلیمی سردی که دارد از این قاعده مستثنی نیست و در دایره لغات گردشگری کانادا این دو عبارت پرکاربرد برای مسافران از جمله شهروندان ایرانی بسیار اهمیت دارد.

بهترین زمان سفر به کانادا برای هر مسافری متفاوت است و به دو فاکتور بستگی دارد: این که مقصد متقاضی در کانادا کِی و کجا است؟ به بیان بهتر؛ هر مسافری بر اساس اهداف موردنظرش برنامه‌ی سفر به کانادا را می‌چیند. با این حال به هیچ عنوان نباید فصل و ماه مناسب را در تنظیم برنامه‌ی سفر به کانادا نادیده گرفت.

طی سال‌ها فعالیت در زمینه اخذ ویزای توریستی کانادا، مشتریان عزیز با من رو بارها این سوألات را با کارشناسان مجموعه مطرح نموده‌اند: چه زمانی برای سفر به کانادا مناسب است؟ برنامه‌ی سفرم به کانادا را برای چه ماهی تنظیم کنم؟ مبادا زمان بدی را برای رفتن به کانادا انتخاب کرده باشم؟ آب و هوای ونکوور در ماه آوریل چگونه است؟ و …..

پاسخ کلی و سریع با من رو به سوالاتی از این قبیل چنین است:

 • بهترین زمان برای سفر به کانادا در تابستان: ماه‌های ژوئیه (July) و اوت (August) هستند.
 • بهترین زمان برای سفر به کانادا در زمستان: ماه‌های ژانویه (January) و فوریه(February) هستند.

البته به خوبی می‌دانیم که پاسخ به چنین سوالاتی به سادگی پاسخ‌های بالا نیست. بنابراین تصمیم گرفتیم در این مقاله راهنمایی در اختیار مسافران کانادا قرار دهیم تا با آب و هوای کانادا آشنا شوند و بر اساس هدفشان از سفر به کانادا «خواه توریستی باشد، خواه تحصیلی یا تجاری و …» مناسب‌ترین زمان‌ برای سفر به استان‌ها یا شهرهای کانادا را انتخاب نمایند:

نگاهی به آب و هوای کانادا

بر خلاف تصور عموم که کانادا را سرزمینی سرد و خشک با زمستان‌هایی طاقت فرسا می‌دانند برای این سرزمین فراخ نمی‌توان اقلیمی یکپارچه و مشخص در نظر گرفت. کشور پهناور کانادا، آب و هوای بسیار متنوعی در مناطق گوناگون خود دارد. بخشی از جذابیت کانادا به چهار فصل آن مربوط می‌شود. بله! کانادا بهار، تابستان، پاییز و زمستان دارد. شروع هر یک از این فصل‌ها نه تنها بر جلوه‌ی طبیعت بلکه بر میزان افزایش یا کاهش هزینه‌‌ها تأثیر شگفت‌انگیزی دارند. در برخی مناطق این کشور، چهار فصل مجزا را داریم با دمای هوایی که به شدت متغیر است و در برخی مناطق دیگر این نوسانات دمایی در سردترین ماه‌ها و گرم‌ترین ماه‌ها بسیار اندک است و تفاوت چشمگیری در آن مشاهده نمی‌شود.

در کانادا دسامبر، ژانویه و فوریه ماه‌های زمستانی در نظر گرفته می‌شوند اگرچه حال و هوای سرد زمستانی از نوامبر آغاز و تا اوایل آوریل ادامه می‌یابد. اوج زمستان از روزهای برفی متعدد تشکیل شده است به ویژه در بخش‌های شرقی کانادا شاهد حجم بالای برف هستیم که زمینه را برای ورزش‌های زمستانی از جمله اسکی فراهم می‌نمایند.

پاییز در کانادا بسیار بی‌نظیر و متفاوت آغاز می‌شود. دمای هوا کمی کاهش می‌یابد و مناظر طبیعی، رنگ‌های پاییزی را نمایان می‌کنند. علاوه بر این که قیمت‌ها برای مسافران روندی نزولی را طی می‌کنند و سفر در این ماه‌ها را بسیار مقرون به صرفه می‌نمایند.

بهار در سواحل شرقی کانادا در ابتدای فوریه آغاز می‌شود و دمای هوا به بالای صفر درجه می‌رسد، اما در بقیه نواحی کانادا بهار از اوایل آوریل نرم نرمک با باز شدن گل‌های لاله آغاز می‌شود.

تابستان در کانادا از ماه‌ ژوئیه آغاز می‌شود به ویژه این که شروع روزهای گرم و آفتابی را در تورنتو و مونترال شاهد خواهیم بود. به همین دلیل ماه‌های تابستان به دلیل تقاضای زیاد برای سفر به این کشور هایسیزن در نظر گرفته می‌شوند زیرا روزهای آفتابی و تعطیلات تابستانی مدارس نیز فرا رسیده‌اند و موج گردشگران از سرتاسر دنیا به این کشور سرازیر خواهد شد.

سفر به کانادا در تابستان

شرایط آب و هوای تابستان در کانادا

همان طور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید بهترین ماه‌ها برای سفرهای تابستانی به کانادا مشخص شده‌اند. چنانچه قصد دارید در هایسیزن به شهرهای بزرگی همچون تورنتو، ونکوور و مونترال سفر کنید باید از چند ماه قبل تدارکات سفر را فراهم نموده باشید. کلیه مراکز تفریحی و طبیعی کانادا در ماه‌های مطلوب سفرهای تابستانی مملو از گردشگران داخلی و خارجی می‌شوند و متعاقبا‌ً قیمت‌ محل اسکان، حمل و نقل و امور تفریحی نیز افزایش می‌یابد.

جدول بالا نشان می‌دهد ماه آوریل زمان مناسبی برای سفر به کانادا نیست. به این دلیل که برای ورزش­‌های زمستانی بسیار دیر شده و برف­ زیادی بر روی کوه‌­ها نمانده است. همچنین برای فعالیت­‌های تابستانی هم بسیار زودهنگام است؛ زیرا بسیاری از تفریحات و جاذبه­‌های گردشگری کانادا در ماه­‌های گرم فعالیت خود را آغاز می­‌نمایند و رفته رفته رونق می‌گیرند. بهترین فعالیت تفریحی در ماه آوریل کانادا گشت و گذار در شهرهای بزرگ و بین­‌المللی این کشور و بازید از مراکز خرید و فروشگاه‌های معروف آن است.

 • سفر در ابتدای ماه مه تا پایان ماه ژوئیه
  از اواسط ماه مه تا اواخر ژوئیه زمان بسیار مطلوبی برای گشت و گذار در کانادا است. در این زمان توریست­‌های زیادی هنوز به کانادا نیامده‌­اند به همین منظور قیمت­‌ها همچنان بسیار منطقی است و سیر صعودی خود را آغاز نکرده‌­اند. در ماه مه فصل سفرهای تابستانی به کانادا رسماً آغاز می­‌شود؛ هرچند دو هفته اول ماه مه همچنان آرام و خالی از گردشگر است و البته بسیاری از مراکز تفریحی نیز هنوز فعالیت خود را آغاز ننموده‌­اند.
 • ماه ژوئیه و اوت
  ماه ژوئیه و اوت اوج فصل گردشگری در سرتاسر کانادا است. برای تماشای بهترین جاذبه­‌های گردشگری کانادا این دو ماه فوق‌‏العاده هستند و باید از ۶ تا ۹ ماه قبل اقدام به رزرو بلیط بکنید تا مطمئن شوید که دسترسی به محل اقامت مناسب، تفریحات و فستیوال‌ها را خواهید داشت. در این ماه تمام شهرها و طبیعت کانادا مملو از گردشگران داخلی و خارجی است و طبعاً قیمت­‌ها بیشتر از حد انتظار خواهد بود. البته روزهای گرم تابستانی هم جایگزین روزهای طاقت فرسای زمستان خواهند شد.
 • سپتامبر و اکتبر
  در کانادا به دو ماه سپتامبر و اکتبر، فصل بومیان می­‌گویند. زمانی که طبیعت کانادا به اوج زیبایی خود می‌­رسد و برگ­‌های رنگین طلایی و قرمز درختان، خبر فرا رسیدن پاییز را نوید می­‌دهند. هوا در این دو ماه همچنان مطلوب است و زمانی که به پایان روز می‌رسیم نسیم­‌های خنک پاییزی شروع به وزیدن می‌کنند. در این زمان تعداد گردشگران رفته رفته کمتر می­‌شوند و به تَبَع آن، قیمت­‌ها نیز کاهش می‌­یابند. کوتاه این که ماه سپتامبر و اکتبر مطلوب­ترین و مناسب­ترین ماه­‌های سفر به کانادا محسوب می­‌شوند؛ هم به لحاظ زیبایی و هم به لحاظ قیمت‌های مناسب.
 • نوامبر
  همانند ماه آوریل، نوامبر هم زمان مناسبی برای سفر به کانادا محسوب نمی‌­شود. کاهش محسوس دمای هوا و وجود روزهای بارانی متعدد برای گشت و گذار در طبیعت کانادا اصلاً زمان مناسبی نیست. اما اگر برنامه سفر خود را برای ماه نوامبر گذاشته‌­اید ناامید نباشید؛ هنوز فعالیت‌­های تفریحی زیادی هست که می­‌توانید از آنها لذت ببرید. گشت و گذار در شهرهای شلوغ و بازدید از مراکز تجاری و فرهنگی کانادا محبوب‌ترین فعالیت­‌ها در بین گردشگران این ماه محسوب می‌­شود.

سفر به کانادا در زمستان

شرایط آب و هوای زمستان در کانادا
 • اواسط دسامبر تا اوایل ژانویه
  فصل تعطیلات (از ۲۰ دسامبر تا ۳ ژانویه) شلوغ‌­ترین و پرهیاهوترین زمان سال محسوب می‌­شود. این امر به دلیل وجود فستیوال­‌های زمستانی متعددی است که به بهانه سال نو میلادی و شروع کریسمس برگزار می­‌شوند. اگر می­‌خواهید در این وقت از سال به کانادا سفر کنید و از جشنواره­‌های متعدد آن لذت ببرید توصیه می­‌کنیم ۶ ماه زودتر نسبت به رزرو هتل و فستیوال­‌های جذاب آن اقدام کنید. در این موقع از سال، هوای زمستانی مطبوعی پابرجاست و بارش برف در حد مطلوب و نرمال است.
 • ژانویه
  ژانویه سردترین ماه سال می‌باشد. در این ماه تعداد گردشگران خارجی به شدت کاهش می‌­یابد و بهانه­‌ای می­‌شود تا قیمت­‌ها بسیار افت کنند و ژانویه را به ارزان‌­ترین ماه زمستان در کانادا تبدیل نماید.
 • فوریه
  دمای هوا در فوریه کمی­ افزایش می­‌یابد بسیاری از خانواده­‌های کانادایی مسافرت­‌های خود را در این فصل آغاز می­‌کنند.
 • مارس
  ماه مارس نوید آمدن بهار را می‌دهد و روزهای آفتابی زیادتری را در این ماه شاهد هستیم. در این ماه همچنان می‌­توان از ورزش‌­های زمستانی در کوه­‌ها و تپه­‌های برفی لذت برد اما پس از آن هیچ تضمینی وجود ندارد که بتوان خبری از تفریحات و ورزش‌های زمستانی در کانادا پیدا کرد.

مناسب‎ترین زمان سفر به شهرهای کانادا

بهترین زمان برای سفر به تورنتو بسیار متفاوت از زمانی است که می‌توان از تماشای زیبایی‌های ونکوور لذت برد. همین یک جمله تنوع آب و هوایی در شهرهای مختلف کانادا را به تصویر می‌کشد. در ادامه با بهترین زمان برای سفر به شهرهای بزرگ کانادا بیشتر آشنا می‌شویم:

 • بهترین زمان برای سفر به سواحل شرقی

  سواحل شرقی کانادا که به کانادای اقیانوس اطلس نیز معروف است از چهار استان کوچک تشکیل شده: نوااسکوشیا؛ نیوبرانزویک؛ پرینس ادوارد و نیوفاندلند. در این میان نیوفاندلند نسبت به سه استان همجوار خود از آب و هوایی سردتر برخوردار است. نیوبرانزویک و پرنس ادوارد دارای ۴ فصل کاملاً مجزا هستند که در ماه‌های گرم به ویژه ژوئیه و اوت پذیرای گردشگران بی‌شماری هستند و البته قیمت‌ها نیز بسیار افزایش یافته است.
 • بهترین زمان برای سفر به سواحل غربی

  سواحل غربی بریتیش کلمبیا که شامل شهر بزرگ ونکوور نیز می‌شود در طول سال از آب و هوایی معتدل برخوردار است. به بیان بهتر به دلیل جریان‌های اقیانوسی سواحل غربی؛ این منطقه نه تابستان‌هایی گرم و آفتابی و نه زمستان‌هایی بسیار سرد و برفی دارد. بنابراین سفر به این مناطق در تمام ماه‌های سال مناسب و مطلوب است.
 • بهترین زمان برای سفر به کبک

  کبک از آن دسته استان‌هایی است که صحبت در مورد آب و هوای آن کمی سخت است. تابستان در این استان بسیار مطبوع است و زمستان‌هایی سرد با فستیوال‌های متنوع دارد. بنابراین برای تفریحات تابستانی ماه مه تا سپتامبر و برای ورزش‌های زمستانی فوریه بسیار مناسب است. کبک جزء استان‌های قدیمی کانادا محسوب می‌شود و اگر قصد سفر به کبک را داشته باشید باید بگوییم که انتخاب بسیار خوبی داشته‌اید.
 • بهترین زمان برای سفر به مونترال

  مونترال شهر بزرگی با فعالیت‌های بسیار متنوع است. اگر به علت قیمت‌های بالا در هایسیزن تصمیم ندارید به مونترال سفر کنید برای شما پیشنهاد دیگری داریم. شما می‌توانید در فصل‌های معمولی که به Shoulder Seasons معروف هستند به این شهر سفر کنید. بنابراین بهترین زمان سفر از ماه مه تا ژوئیه و بعد از آن از سپتامبر تا اکتبر است. به این دلیل که هنوز تابستان در این شهر زیبایی‌های خود را دارد اما قیمت‌ها بسیار کاهش یافته‌اند. بنابراین هنوز می‌توانید بسیاری از فعالیت‌های تابستانی مانند پیاده‌روی و دوچرخه سواری را انجام دهید و از هزینه‌های کم، نهایت استفاده را ببرید.
 • بهترین زمان برای سفر به انتاریو

  اْنتاریو با وجود تابستان‌های گرم و مرطوبش در ماه‌های ژوئیه و اوت ارزش سفر و بازدید را دارد. ژوئیه و اوت شلوغ‌ترین فصل‌های سال در انتاریو هستند اما علاوه بر زیبایی تابستان، فعالیت‌های متعدد طبیعت‌گردی که می‏‌توان در آن انجام داد بسیار متنوع خواهد بود.
 • بهترین زمان برای سفر به تورنتو

  تورنتو چندین ماه خوب برای سفر به این کشور دارد. به محض اینکه در ماه مه بارندگی‌ها به پایان می‌رسد و زمین خشک می‌شود تا ژوئیه و اوت این شهر پر از گردشگران داخلی و خارجی است.
 • بهترین زمان برای سفر به اتاوا

  اتاوا؛ پایتخت کشور کانادا دارای آب و هوایی بسیار مطبوع است که در طول سال می‌توان از آن بازدید نمود. از ماه می تا اوت این شهر گرمایی دلپذیر دارد. اگرچه زمستان‌های اتاوا بسیار سرد است و دمای شهر به منفی ۳۰ درجه سانتی گراد افت می‌کند. با این حال این شهر، قلب ورزش‌ها و فعالیت‌های زمستانی است. اتاوا دومین زمین طولانی اسکیت روی یخ را در جهان دارد که در سرتاسر شهر پیچ و تاب خورده است. این شهر بی‌نظیر میزبان فستیوال بزرگ ورزش‌های زمستانی به نام Winterlude است که در ماه فوریه برگزار می‌شود.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *