بیمه مسافرتی ، ضرورتی برای اخذ ویزا و سفرهای برون مرزی

برای کلیه افرادی که سفر با بخشی از زندگی‌شان گره خورده؛ عبارت بیمه مسافرتی نامی آشناست و از ضرورت وجود آن کاملاً آگاه هستند. اتفاقاتی که طی سفر پیش می‌آید جزئی، اجتناب‌ناپذیر از ماهیت هر سفر است. این اتفاقات گاهی لحظات شیرینی را رقم می‌زنند و گاهی لحظات سخت و حتی تلخ. در این میان، بیمه مسافرتی به عنوان راهکاری مناسب در نظر گرفته می‌شود که تضمین‌کننده‌ی آرامش و امنیت در برابر اتفاقات غیرمنتظره‌ای است که در حین سفر برای مسافر رخ می‌دهند. اگر تصمیم دارید به کشورهای خارجی سفر کنید؛ فارغ از ماهیت و هدف سفر برای آشنایی با بیمه مسافرتی و نحوه‌ی ساز و کار آن، نکات مهمی که در نوشتار زیر گنجانده شده است را به دقت مطالعه فرمایید.

بیمه مسافرتی چیست؟

بیمه مسافرتی (Travel Insurance) شاخه‌ای از خدمات بیمه و اصطلاحی رایج در میان خدمات شرکت‌های بیمه است. وظیفه‌ی این نوع بیمه محافظت از بیمه‌شدگان در برابر خطرات و حوادث احتمالی در حین سفر است. هدف از بیمه مسافرتی این است که هر شخص بیمه شده‌ای چنانچه در طول سفرش، دچار حادثه‌ای شد که وی را متحمل هزینه‌های گزاف نمود؛ هزینه‌ی آن را شرکت بیمه پرداخت نماید.

بیمه نامه‌ی مسافرتی معمولاً شامل پوشش‌های سلامت، حوادث و مشاوره بوده که به مسافر در پرداخت‌ هزینه‌های سنگین بستری شدن یا هزینه‌های درمانی و … کمک می‌نماید. در مسافرت به یکی از کشورهای خارجی باید از بیمه سفر استفاده شود تا مسافر بتواند در مواقع لزوم از آن بهره‌مند شود. بنابراین لازمه‌ی یک سفر بی‌دغدغه و با آرامش بیمه مسافرتی معتبری است که تمامی حوادث، خطرات و رخدادهای ناخوشایند را تحت پوشش قرار دهد. اگر تصمیم دارید به کشورهای خارجی سفر نمایید؛ چه این سفر کوتاه باشد! چه طولانی! چه تفریحی باشد! چه کاری! باید پیش از سفر، بیمه مسافرتی مناسبی را برای خود تهیه کنید.

بسیاری از سفارت‌ها، صدور ویزا برای مسافر را منوط به داشتن بیمه مسافرتی می‌دانند. بنابراین با تهیه بیمه‌نامه‌ی مسافرتی می‌توانید به دریافت ویزای خود یک گام نزدیکتر شوید و سفری آسوده و امن را برای خود رقم بزنید.

بیمه مسافرتی چیست؟

بیمه مسافرتی اجباری

اکثر کشورها به ویژه کشورهای حوزه شینگن برای صدور ویزای شینگن ، وجود بیمه مسافرتی و واچر هتل را جزئی الزامی از مدارک مسافر می‌دانند. همه­‌ی متقاضیانی که برای محدوده‌­ی زمانی مشخص، قصد سفر به کشورهای خارجی به ویژه کشورهای حوزه‌ی شینگن را دارند باید حتماً در تمام مدت حضور خود در این کشورها تحت پوشش بیمه­‌ی مسافرتی باشند. هدف اصلی از بیمه مسافرتی، پوشش کامل هزینه‌­های درمانی در هنگام مجروح شدن، بروز بیماری یا حوادث غیرمنتظره در طول سفر است. بیمه مسافرتی سندی است که ثابت می‌­کند مسافر با سلامت کامل به منطقه‌ی شینگن سفر کرده­ و در هر وضعیت اورژانسی برای متقاضی ابزاری کارآمد محسوب می‌شود. بیمه مسافرتی نه تنها هزینه­‌های درمانی بلکه خسارت‌­های ناشی از گم شدن یا صدمه دیدن لوازم مسافر در کشورهای مبدأ و مقصد و همین­طور تمام طول مسیر سفر را تأمین می­‌نماید.

الزامی بودن بیمه برای مسافران امری ضروری و به جا در نظر گرفته می‌شود و دلایل بسیاری دارد که به شرح برخی از مهم‌ترین آنها خواهیم پرداخت:

 • بسیاری از اتفاقات را باید پیش از سفر پیش‌بینی نمود. یکی از این موارد بیماری و احتمال بستری شدن در طول سفر است. در صورت بیماری و نیاز به خدمات پزشکی، بیمه مسافرتی هزینه‌های مربوطه را پرداخت خواهند نمود.
 • با وجود اختلافات ارزی ایران با کشورهای خارجی، دریافت خدمات پزشکی بسیار هزینه‌بر است که وجود بیمه مسافرتی، بار این مسئله را از پیش روی مسافران برخواهد چید.
خدمات تور، آنچه از خدمات آن باید انتظار داشته باشید
پوشش های بیمه مسافرتی

پوشش‎های بیمه مسافرتی

اکثر شرکت‌های بیمه‌ای، در قالب طرح‌ها و پوشش‌های متنوع، بیمه مسافرتی خود را ارائه می‌نمایند. هر شرکت بیمه‌ای پوشش‌های خاصی را برای بیمه شدگان مسافرتی ارائه می‌دهند که ممکن است با یکدیگر دارای شباهت‌ها و تفاوت‌هایی باشند. برخی از مهم‌ترین پوشش‌های بیمه‌ مسافرتی شرکت‌های بیمه به شرح زیر آمده است:

 • هزینه‌های درمانی
  از آنجایی که حوادث در سفر غیرقابل پیش‌بینی هستند؛ بیمه‌ نامه‌های مسافرتی بخشی از پوشش‌ بیمه‌ای خود را به هزینه‌های درمانی اختصاص می‌دهند. بنابراین بیمه هزینه بسیاری از خدمات درمانی را تا سقف مندرج در قرارداد خود تحت پوشش قرار می‌دهد. این هزینه‌های درمانی شامل موارد زیر است:
 • پرداخت هزینه‌های بستری شدن در بیمارستان
 • هزینه انتقال مسافر به مراکز درمانی
 • هزینه‌های مربوط به خدمات دندانپزشکی
 • هزینه‌های بازگشت زودهنگام مسافر در شرایط حاد اورژانسی
 • هزینه‌ انتقال متوفی
  در صورتی که بیمه شده در حین سفر فوت کند؛ تمام هزینه‌‌های انتقال پیکر متوفی به کشور و بازگرداندن یکی از همراهان درجه یک وی، تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.
 • هزینه ارسال داروهای حیاتی
  در صورتی که مسافر فراموش کند داروهای ضروری خود را به همراه داشته باشد، بیمه مسافرتی کلیه هزینه‌های مربوط به ارسال داروها را تحت پوشش قرار خواهد داد.
 • گم شدن مدارک
  در صورتی که در حین سفر، مدارک بیمه شده مفقود یا دزدیده شوند؛ شرکت بیمه موظف به پرداخت تمام هزینه‌های تهیه مجدد مدارک شناسایی خواهد بود.
 • هزینه تأخیر هواپیما یا لغو پرواز
  در صورتی که آژانس هواپیمایی تأیید کند پرواز مسافر تاخیر دارد؛ هزینه اقامت و غذا تا سقف معینی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد. همچنین در صورتی که پرواز مسافر به هر دلیلی لغو شد و هزینه‌ای را به مسافر متحمل نماید؛ بیمه این هزینه‌ها را بر عهده خواهد گرفت.
 • هزینه رفت و برگشت همراهان
  در صورتی که بیمه شده‌ای در سفر، دچار بیماری یا حادثه شود و بیشتر از ۱۰ روز در بیمارستان بستری باشد؛ هزینه رفت و آمد یکی از همراهان درجه یک بیمه شده بر عهده‌ی شرکت بیمه خواهد بود.
 • بازگشت کودکان
  در مواقعی که کودکان زیر ۱۵ سال به دلیل بستری یا فوت نا به هنگام والدین خود در طول سفر نیاز به بازگشت به کشور را داشته باشند؛ بیمه کلیه‌ی هزینه‌های بازگشت کودک به همراه یکی از بستگان را فراهم می‌نماید.
 • مشاوره حقوقی
  در صورتی که طی سفر برای مسافر مشکلات حقوقی ایجاد شود؛ هزینه حقوقی و دعاوی بیمه شده تحت پوشش، پرداخت خواهد شد.

تمامی این پوشش‌ها توسط هم ‌ی شرکت‌های بیمه‌ای ارائه نمی‌شوند و دریافت بخشی یا کلیه این خدمات، کاملاً بستگی به انتخاب شرکت توسط مسافر دارد.

 • خریدهای اضطراری
  در صورتی که مسافر چمدان خود را گم کند یا رسیدن بار مسافر با تأخیر همراه باشد و مسافر دسترسی فوری به اقلام ضروری نداشته باشد؛ هزینه خرید تا سقف معینی به بیمه شده تعلق می‌گیرد.
رزرو هتل ، ضرورتی برای اخذ ویزا و سفر برون مرزی
موارد استثنایی پوشش بیمه مسافرتی

استثنائات پوشش بیمه مسافرتی

پوشش‌های بیمه‌ مسافرتی همیشه دارای استثنائاتی هستند. بدین معنی که اگر برخی اتفاقات و موارد در حین سفر رخ دهند و بیمه‌گزار را متحمل خسارت نمایند؛ شامل بیمه نخواهند شد و هزینه‌ی آن بر عهده‌ی شخص مسافر خواهد بود. برای اطلاع بیشتر شما همراهان با‌من‌رو استثنائاتی که یک بیمه مسافرتی می‌تواند داشته باشد در ادامه معرفی خواهند شد:

 • کلیه مواردی که ثابت شود بیمه‌گزار قصد سوءاستفاده‌های احتمالی از شرکت بیمه را داشته است.
 • خساراتی که ناشی از بی‌توجهی یا بی‌احتیاطی تعمدی بیمه‌گزار باشد.
 • بیماری یا صدمات جسمانی که پیش از بیمه شدن نیز وجود داشته‌‌اند.
 • کلیه پدیده‌ها و بلایای طبیعی که از کنترل نیروی انسانی خارج است. به عنوان مثال وقوع سیل، زلزله، فوران آتشفشان، رانش زمین و ….
 • خساراتی که ناشی از وقوع تروریسم، جنگ و مشارکت بیمه‌گزار در این اقدامات خرابکارانه باشد.
 • خساراتی که ناشی از آثار مستقیم و غیر مستقیم رادیواکتیو و تشعشعات هسته‌ای به وجود آمده باشد.
 • خساراتی که به دلیل مشارکت بیمه‌گزار در ورزش‌های خطرناک همچون اسکی، کوهنوردی، غارنوردی، اتوموبیل‌رانی و …. به وجود آمده باشند.

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید بروز صدمات ناشی از شرکت در ورزش­‌های خطرناک تحت پوشش بیمه مسافرتی قرار نمی­‌گیرند. با این حال گاهی با پرداخت هزینه‌ی بیشتر می‌­توان قرارداد بیمه را به گونه­‌ای تنظیم نمود که موارد خاص ورزشی را نیز در برگیرد و بدین ترتیب این مورد را از استثنائات خارج نمود.

 • ‌هزینه‌هایی که بیمه‌گزار برای خرید عینک، عصا، ارتوپدی و ارتودونسی می‌پردازد.
 • خسارات یا صدماتی که ناشی از اقدام به خودکشی، مصرف ارادی و بیش از حد الکل یا مواد مخدر، توسط بیمه‌گزار به وجود آمده باشند.
 • خساراتی که ناشی از بیماری‌های شیوع یافته در جهان همچون وبا و سل… است و سازمان بهداشت جهانی اخطاریه‌‌های لازم را نیز اعلام نموده باشد.
 • خسارات وارد شده به باری که به خوبی بسته‌بندی نشده یا حاوی اجزای شکننده یا فاسدشدنی است.
شرکت های کمک رسان بیمه مسافرتی

شرکت‎های کمک‎رسان

شرکت‌های ایرانی بیمه در خارج از مرزهای ایران شعبه ندارند و نمی‌توانند در سطح بین‌المللی خدمات ارائه دهند. به همین دلیل با شرکت‌هایی خارجی به نام کمک ‌رسان قرارداد منعقد نموده‌اند. بیمه‌های کمک‌ رسان در سرتاسر جهان دارای شعبه هستند و تعهدات بیمه مسافرتی را بر عهده دارند. برخی از مهمترین شرکت‌های کمک رسان عبارتند از:

مدت زمان اعتبار

بیمه مسافرتی طی طرح‌های زمانی مختلفی ارائه می‌شود. تاریخ شروع بیمه از زمان خروج از کشور آغاز می‌شود؛ اما اعتبار این بیمه‌ها بسیار متفاوت است. با توجه به طول زمان سفر، بیمه‌نامه‌های متنوعی در اختیار بیمه‌گزاران قرار داده شده است:

 • سفرهای ۷ الی ۱۰ روزه
 • سفرهای ۱۴ روزه
 • سفرهای ۳۰ روزه
 • سفرهای ۴۵ روزه
 • سفرهای ۷۵ روزه
 • سفرهای ۹۰ روزه
 • سفرهای ۶ ماهه
 • سفرهای یکساله
  در صورتی که قصد خرید بیمه‌نامه مسافرتی را دارید؛ شرکت‌های معتبر را انتخاب نمایید؛ زیرا بسیاری از شرکت‌های غیرمعتبر برای جذب مشتریان بیشتر بازه‌های زمانی غیرواقعی همچون بیمه مسافرتی یک روزه یا بیمه مسافرتی ۲ ساله را به مسافران پیشنهاد می‌دهند.

چنانچه از آن دسته افرادی هستید که به واسطه‌ی شرایط شغلی یا شخصی در طول سال به سفرهای خارجی زیادی می‌روید؛ بهتر است بیمه مسافرتی ۶ ماهه یا یک ساله برای خود تهیه نمایید.

سقف تعهدات بیمه مسافرتی

نوع سفر و سقف تعهدات

سقف بیمه مسافرتی در زمان خرید بیمه‌نامه مشخص می‌شود. یکی از فاکتورهایی که بر روی قیمت بیمه‌نامه تأثیر به سزایی دارد نوع سفر و تعداد سفر می‌باشد. بر همین اساس شرکت‌های بیمه ماهیت سفر را به دو قسمت تقسیم می‌نمایند:

 • سفرهای سینگل: در صورتی که مسافر قصد دارد تنها به یک کشور سفر نماید؛ باید بیمه مسافرتی Single دریافت کند.
 • سفرهای مالتیپل: در صورتی که مسافر قصد دارد به چندین کشور سفر نماید؛ باید بیمه مسافرتی Multiple دریافت کند.

سقف تعهد بیمه‌ای، حداکثر تعهد مالی است که شرکت بیمه به بیمه‌گزار دارد. طرح‌های مختلف بیمه مسافرتی هر شرکت را بر اساس سقف تعهدات آن برای تأمین هزینه‌های خسارت و درمان می‌شناسند. به طور کلی سقف تعهدات بیمه‌ مسافرتی از ۱۰ هزار تا ۵۰ هزار یورو است.

نحوه انتخاب و خرید بیمه

برای خرید بیمه مسافرتی روش‌های متعددی به مسافران پیشنهاد می‌شوند که در اینجا به رایج‌ترین آنها اشاره خواهیم نمود:

 • خرید حضوری مرسوم‌ترین روش خرید است. در این روش مسافر به یکی از نمایندگی‌های معتبر بیمه مراجعه می‌نماید و نوع بیمه مسافرتی خود را انتخاب می‌کند.
 • خرید اینترنتی که بسیاری از نمایندگی‌های بیمه خدمات خود را به صورت آنلاین یا آفلاین به مسافران ارائه می‌دهند. مسافر می‌تواند با اسکن صفحه‌ی اول پاسپورت و ارسال آن برای نماینده بیمه به راحتی بیمه نامه‌ی خود را دریافت می‌نماید.

جمع بندی نهایی

همان‌طور که ملاحظه فرمودید بیمه مسافرتی یکی از الزامات سفر به کشورهای خارجی به ویژه کشورهای عضو شینگن می‌باشد. بنابراین انتخاب یک بیمه نامه‌ی مطمئن با پوشش بیمه‌ای کامل و قابل اطمینان بسیار حائز اهمیت است. در این راستا مشاوران بیمه‌ مسافرتی در هلدینگ با‌ من‌ رو با در اختیار داشتن دانش و بینش کافی آماده‌ی پاسخگویی به سوالات هموطنان هستند و در معرفی مطمئن‌ترین شرکت‌های بیمه در ایران همراه شما عزیزان خواهند بود. با من رو یک مجموعه علمی و تخصصی در زمینه امور مهاجرت به کانادا همچون دریافت ویزا و خدمات پس از ورود می باشد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *